Atopowa skóra u dzieci

Atopowe zapalenie skóry to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi już blisko jedna trzecia ludności. Jest to specyficzna reakcja na czynniki alergenne typu: różnego rodzaju pyłki, sierść zwierząt. Dolegliwość jest mało przyjemna ze względu na uciążliwość i nieuleczalność (brak skutecznego lekarstwa). Można łagodzić jej skutki stosując odpowiednie kosmetyki oraz leki na atopowe zapalenie skóry. Atopia u dzieci ujawnia się bardzo wcześnie – zwykle w okresie niemowlęcym lub w połowie pierwszego roku życia.

Dane statystyczne mówią, że częściej cierpią na nią dziewczynki. Oznaki choroby to swędząca, zaczerwieniona i sucha skóra na buzi, łokciach, kolanach, szyi lub na całej powierzchni ciała. Dodatkowo może wystąpić zapalenie spojówek, astma i katar sienny. Atopowe zapalenie skóry następuje wskutek pozbawienia skóry naturalnej warstwy lipidowej poprzez np. stosowanie agresywnych środków kosmetycznych. Drugim czynnikiem jest długotrwałe przebywanie w warunkach stresowych. Z powyższych względów tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry u dzieci od pierwszych dni życia. Używane środki kosmetyczne powinny zawierać naturalne składniki, łagodne środki myjące. Kolejną kwestią jest częstotliwość stosowania kosmetyków – skóra dziecka do około trzeciego roku życia rozwija się i kształtuje swoje funkcje, a zbyt częste stosowanie kosmetyków, zwłaszcza agresywnych, temu nie sprzyja. Objawy AZS u dzieci z upływem czasu się mijają, ale pielęgnacja i natłuszczanie po każdej kąpieli nadal pozostają nieodzowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>